Doprava za 50% běžné ceny pro registrované zákazníky Registrujte se a použijte kód pro slevu: 195F3226 , platí pro objednávky v hodnotě nad 3999 Kč.
Článek

Relaxujte díky uklidňujícím účinkům barev

Pohovka - pohled shora

Barvy v bytě nejsou jen výsledkem módního diktátu. Naopak! Barvy v bytě mají mnohem hlubší základ a ovlivňují nás více, než si sami myslíme.

Řešíte dilema, která barva přijde na kterou stěnu? A co teprve nábytek? podlahy?  Nerozhodujte se jen na základě toho, jak se vám jednotlivé barvy líbí, přečtěte si i něco o jejich účincích.

Neuvážený výběr barev totiž může skončit nespavostí v ložnici, roztěkaností v pracovně nebo hyperaktivním dítětem v dětském pokojíku. Barvy totiž umí tlumit i nabuzovat! A pozor – vliv mají i na vnímání velikosti jednotlivých místností, nebo na to jestli na nás místnost působí čistě, uklizeně nebo naopak něčím rušivě.

Barvy v bytě: Základy, které musíte znát!
Ještě předtím, než se pustíme do popisu účinků jednotlivých barev, pojďme si říci několik základních pouček, které se vztahují k barvám obecně.

Tak předně: Zapomeňte na to, že byste pro každou místnost použili jinou barvu. Celý byt by pak připomínal jedno velké cirkusové šapitó a ne moderní, útulné a vkusné bydlení. Bytoví designéři naopak radí barvami na zdech spíše šetřit a barevnost případně dohnat vhodnými doplňky. Ideální jsou prý dvě základní barvy a člověk si potom má hrát s jejich odstíny a kombinacemi.

Pokud bydlíte v malém bytečku, zapomeňte raději na tmavé a syté barvy – ty prostor ještě víc opticky zmenší. Kompromisem je natření jen jedné stěny. Tmavé a syté barvy si naopak můžete dovolit do velkých a prosluněných místností, kterým neublíží. Z obecného pak ještě nesmíme zapomenout na poučku o tom, že studené barvy uklidňují, teplé barvy pak naopak aktivizují k činnosti.

Bílá barva – bílá je neprávem považována za barvu, která nudí. Bílá ale odráží světlo a proto místnosti krásně prosvětluje – zvlášť třeba v kombinaci s jednou barevnou stěnou. Bílá barva zároveň zvětšuje účinky všech ostatních barev a je považována za barvu čistoty. Proto se jí určitě nebojte.

Černá barva – při její aplikaci buďte pořádně opatrní. Černá totiž neodráží žádné světlo, naopak ho pohlcuje. Proto by i poměrně velká místnost působila v černém provedené hodně stísněně. Černá má navíc negativní účinky na naší psychickou pohodu. Raději se jí tedy na stěnách vyhněte a užijte si ji v podobě dekorací a doplňků.

Červená barva – červená dokáže zaktivizovat, je barvou komunikace a posiluje chuť k jídlu. Načerpává nás energií a má stimulační účinky. Na druhou stranu ale může negativně působit na psychicky labilní jedince a u už tak hyperaktivních dětí hyperaktivitu ještě posilovat.

Zelená barva – pokud se vyhnete pochmurně temné lahvově zelené nemůžete už se zelenou barvou udělat chybu. Zelená uklidňuje, skvěle působí na koncentraci a je proto vhodná třeba do dětských pokojíků nebo do pracoven. Když trávově zelenou vymalujte obývací pokoj, také tím nemůžete nic zkazit.

Fialová barva – fialová je prý barvou harmonie. Uklidňuje, dává pocit bezpečí i klidu. Designéři jí považují z ideální barvu do obývacích místností, fialová sluší i dětským pokojíkům. Jen pozor na to, abyste nezvolili příliš tmavý odstín, pak by mohla působit až tísnivě.

Oranžová barva – Oranžová  - to je chuť k jídlu a ke komunikaci. Právě proto ji často volí i majitelé restaurací do svých podniků. Člověk tam stráví více času a sní více jídla. Oranžová je ideální barvou kuchyně a jídelny. Chybu s ní neuděláte ani v hrací zóně dětského pokoje. Tady ale s mírou!

Modrá barva – světle modrá barva je barvou čistoty a snění. Ideální barva do ložnice. Modrá uklidňuje, studené odstíny pomáhají i relaxu, pozor ale na to, aby nebylo těch studených odstínů příliš – místnost by pak mohla působit odosobněle.

Žlutá barva – žlutá je barva slunce, tepla, pohody, klidu a bezpečí. Žlutá barva má pozitivní vliv na unavené jedince, pomáhá v učení, pozor ale na to, že její velké množství může působit až rušivě. U žluté také rozlišujte její studenou a teplou variantu.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.